Kütkev Kolkja – Peipsi pärl

Peipsi järve ääres, kus Eesti maalilised maastikud põimuvad ajaloo ja kultuuriga, peitub üks väike, aga erakordselt kaunis küla nimega Kolkja. See paik on tuntud oma vene vanausuliste kultuuripärandi, sibulaväljade ja looduslike ilu poolest. Kolkjasse jõudes ootab külastajaid ees mõnusalt rahulik elutempo ja kordumatult mahe atmosfäär.

Sissejuhatus:
Piki Peipsi järve läänekallast kulgevalt maanteelt leiab hajali palju pisikesi külasid, mille igaüks jutustab oma lugu. Kuid Kolkjast kõneledes peatub pilk just siin natuke kauem – see on koht, kus vanad kombed ja toimiv kogukonnaliikmete side lõõmavad keset tänapäeva kiiret maailma.

Sisu:
Kolkja asub Tartumaal Peipsi järve kaldal ning on üks vähestest kohtadest, kus eestivenelaste vanausuliste kultuur on säilinud praktiliselt muutumatuna. Küla elu keskmes on Peipsi järv, mis lisaks kaunitele vaadetele annab leiva lauale nii mõnelegi peremehele. Kalapüük on olnud peamine elatusallikas peaaegu sama kaua, kui küla on eksisteerinud.

Lisaks kalapüügile on Kolkja kuulus oma sibulaistanduste poolest. Sibul kasvas siin enne kõike muud ja Kolkja sibul on tänaseks saanud piirkondlikuks kaubamärgiks. Igasuvine “Sibulatee” festival kutsudes kokku kohalikud talunikud ja toiduhuvilised üle kogu Eesti, on Kolkja küla selle pidustuste süda.

Kultuurihuvilised leiavad Kolkjast autentsed vanausuliste palvemajad ja koduloomuuseumi, kus saab tutvuda kohaliku ajaloo ja traditsioonidega. Küla peatänav on kui ajas tagasi astumine – väikesed, siidriistadega kaunistatud majad ja hooldatud aiapeenrad kõnelevad kogukonna hoole ja armastusest oma kodu vastu.

Kokkuvõte:
Kolkja ei ole lihtsalt üks paljudest Peipsi ääres peituvatest küladest. See on paik, kus traditsioonid ja uued põlvkonnad kohtuvad, et üheskoos luua midagi ainulaadset ja kestvat. Kui Peipsi küladest peaks valima ühe, miks mitte just Kolkja, kus vana ja uus kooskõlas paitavad meelt ja pakuvad toitu nii hingele kui kehale.

Jaga