Koolis saadud halva hinde saab parandada, eksimust liikluses mitte

Saada link Prindi PDF

 

Koolis saadud halva hinde saab parandada, eksimust liikluses mitte

Uue kooliaasta algus ei saa kellelegi märkamatuks jääda. 1. septembril näeme tänavapildis taas õhinal koolijütse, kes alustavad oma haridusteed, lilled käes ja uus koolikott seljas. Tänavatel ja teedel muutub liiklus tihedamaks ja me kõik saame anda oma panuse, et vältida õnnetusi ja lapsed koos vanematega saaksid õhtul jälle kodus kokku.

Kooliteed alustavatele põnnidele on möödunud suveaeg olnud täis mänge ja uusi emotsioone, mis pikalt veel meeles püsivad. Uue õppeaasta algusega on aga aeg teha ruumi uutele sõpradele, õpetajatele, uuele klassiruumile ja ka meelde tuletada, kuidas liikluses iseseisvalt hakkama saada.

Ka autojuhtidel tuleb arvestada, et õppeaasta alguses lisandub juba kooliteed käivate laste sekka neidki, kes alles esmakordselt aabitsa kätte saavad ja tarkust taga nõudma hakkavad. Olgugi, et tihtilugu abistavad neid liikluses lapsevanemad või vanemad õed-vennad, siis ühel hetkel tuleb neil ikkagi üksi kooliteed käia.

Koolitee on paljude jaoks erinev, kes kasutab ühistransporti, keda viikase autoga, kes kõnnib jalgsi, või liikleb rattaga. Kõikidel juhtudel on põhireegliks tähelepanelikkus ja üksteisega arvestamine.

Kindlasti on laste jaoks oluline koos lapsevanemaga enne kooliaega käia läbi koolitee, saatjaks vanema selgitused, kus ja mida tuleb ohutu liiklemise huvides silmas pidada. Arvestama peab, et lapsed on meist väiksemad ja seetõttu võib neil liikluses nii mõndagi märkamata jääda.

Soovitan vaadata kooliteed lapse silmade kõrguselt, et näha seda, mida tema näeb – kus võib sõidutee ületuskohta varjata pargitud auto, põõsas või talvel kõrge lumevall. Kindlasti tuleb üle rääkida, et ülekäigurada ei ole koht, kus sõbraga mängida ja joosta. Unustada ei tohiks sedagi, et teekond, mis on sobilik suvel ja valgel ajal, ei sobi alati ohutuks liiklemiseks pimedal ajal. Ärgem väsigem oma lastele selgitamast ohte teedel, kus puudub kõnnitee. Liikluses tuleb olla alati tähelepanelik.

Rääkige lapsele, miks me kõnnime võimalusel kõnniteel ja kuidas ületame sõidutee. Kahjuks ei kehti enam ammu reegel, et nn sebra aitab kedagi üle sõidutee. See on küll koht, kus on mõnevõrra ohutum sõiduteed ületada, kuid ka siin peab olema tähelepanelik ja veenduma, et sõidukid hoo maha võtavad ja jalakäijale teeületust võimaldavad.

Samuti peavad jalgratturid, kelle pole vöötrajal eesõigust oleme eriti tähelepanelikud ja soovitavalt ületama sõidutee rattal maha tulles jalgsi või siis veenduma, et sõidutee ületamine on tõesti ohutu rattasadulast maha tulemata. Täna  on selliste õnnetuste arv, kus jalgrattur või jalakäija sõidukiga vöötrajal kokku saavad üsna sagedased ja kannatanuks on alati vähemkaitstud liikleja – jalakäija või jalgrattur. Koolis võib eksida ja saada halva hinde, mida on võimalik teadmiste omandamisel hiljem parandada, kuid pisike eksimus liikluses võib tähendada kogu edasise elu muutust.

Ohutuse esmaseks reegliks on aga siiski vastastikune viisakus. Tee pole ainuüksi auto päralt, juht peab nägema jalakäijas oma väärikat partnerit. Laps teel või tänaval olgu igale täiskasvanud liiklejale tähelepanu keskmeks – tema ei oska veel ohte ette aimata, auto kiirust ja pidamajäämise võimalust õigesti hinnata.

Nii nagu varasematelgi aastatel on politsei sellelgi aastal traditsiooniliselt suurendatud jõududega kooliaasta alguse puhul liiklust rahustamas ja tähelepanu juhtimas liiklusohtlikele kohtadele teedel, tänavatel ja õppeasutuste läheduses. Oleme oma tegevusi planeerinud selliselt, et oleksime eelkõige abistajate ja toetajatena kohtades, kus meid kõige enam vajatakse.

Alvar Pähkel

Lõuna prefektuuri patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse juht

Lapse palve liiklejatele

Olen jõudnud maakodust tagasi linnatänavatele ja lähipäevil alustan uuesti kooliteed. Pikk suvi on uitama ajanud mu tähelepanu ja keskendumisvõime, seetõttu võin ma olla hajameelne ning tähelepanematu.

Sellepärast palun Sind, kallis ema ja isa, käi minuga läbi kõige ohutum koolitee. Võib-olla pead seda tegema korduvalt, kuna olen veel väike ja kõik tundub septembris uus ja huvitav.  Tuleta mulle meelde, et ülekäigurada on õige koht tee ületamiseks ning enne ülekäigurajale astumist pean veenduma, et autojuht on mind märganud ja mulle tee andmiseks seisma jäänud. Kui tahan koolis käia jalgrattaga, siis pead mind, kui alla 10-aastast jalgratturit hommikuti kooli saatma ja õhtuti kooli vastu tulema, kuna üksi ma veel jalgratturina tänavatel sõita ei tohi. Kui saan juba 10- aastaseks saan teha endale jalgratta juhiload ja üksi kooliteed läbida. Kindlasti kontrolli, et alla 16-aastasena kannaksin alati jalgrattaga sõites kiivrit, kuna õnnetused ei hüüa tulles. Lisaks tasuks mulle ikka ja jälle üle korrata, et jalgratturina puudub mul autojuhtide ees eesõigus ülekäigurajal teed ületades.

Kui sõidan kooli bussiga, siis manitse mind kannatlikult ootama teeületust seni, kuni buss peatusest lahkub. Sest ainult nii näen ma tervet sõiduteed ja saan kindel olla, et tee ületamine on minu jaoks ohutu. Kui tood mind hommikuti kooli autoga, siis kontrolli, et kinnitaksin alati turvavöö ja kindlasti tee seda ka ise. See näitab, et hoolid endast ja ka minust. Sina võid väga korralikult sõita, kuid me ei tea kunagi millised autojuhid meil ees või vastu sõidavad.  Kas tead, et otsekokkupõrke korral linnakiirusel lendab turvavarustusega kinnitamata laps vastu seljatuge või esiklaasi sama jõuga nagu viiendalt korruselt vastu maad kukkudes.

Lisaks emale ja isale palun ma ka Sind, hea autojuht. Palun võta aega rohkem kui suvehommikutel, kui teed ja tänavad olid vähese liiklusega. Pööra mulle tähelepanu ja aeglusta sõitu kui lähened ülekäigurajale. Kahjuks ei oska ma veel päris täpselt aimata ette ohte, auto kiirust ja pidamajäämise võimalust ja võin hulljulgelt teepeale astuda. Palun arvesta ka sellega, et vihmase ilmaga juhtub kuni kolmandiku võrra rohkem õnnetusi, kui kuiva ilmaga. Vihmaga on mootorsõiduki pidurdusteekond tunduvalt pikem ning võib tekkida vesiliug.

Lõpetuseks tänan Sind kallis liikleja, et võtad kuulda minu palveid ja oled mulle eeskujuks!

Jõgeva politseijaoskond ühineb noore liikleja palvega. Koos vabatahtlikega ollakse  septembri alguses koolide lähedal ülekäiguradadel, et juhtida noorte ning sõidukijuhtide tähelepanu turvalisele teeületusele.  Oleme toetajate ja abistajatena kohal seal, kus meid vajatakse.

Ohutut liiklemist ja ilusat kooliaasta algust kõigile!

Kirly Kadastik, Ivo Saarela

Elamusterohket ning meeleolukat kooliaastat!

Märkamatult ongi saabunud selle sügise kõige kiirem aeg. Vanematel on vaja harjuda, et lisaks tavalisele töönädala, on vaja ka lapsed kooli või lasteaeda toimetada. Lastel tuleb omakorda pärast pikka suvepuhkust kindlasti taaskord linnasaginasse asudes meelde tuletada põhitõed, mis kõik aitavad perekondadel õhtul jälle kokku saada.

Kõik me ju teame, et hommikune uni on eriti magus ning lastesaated lausa naelutavad lapsed telerite ette. Sellegipoolest peaks lapsevanemad ja koolijütsid jälgima, et koduuksest väljutakse õigeaegselt – nii jääb ära üleliigne kiirustamine, mis teedel ja tänavatel tähelepanu hajutama kipub ja koolitee muutub hoobilt turvalisemaks.

Jõudes tänavatele, kus liiguvad ka sõidukid tuleb olla eriti tähelepanelik. Enne kui lubada lapsel kooliteed päris üksinda läbida, tuleks see mitmeid kordi üheskoos läbi käia ning rõhutada, kus ja mida ohutu liiklemise huvides silmas peaks pidama. Kindlasti tuleks üle rääkida, kuidas ületada teed ülekäigurajal ning fooriga reguleeritud ristmikel. Ehkki nn sebra näeb vahva välja, on mängimiseks mõeldud ikkagi teedest eemal olevad mänguväljakud ja murupatsid. Nii ei teki ohtu, et suures mänguhoos või palli järele joostes keegi sõiduteele satub. Kui aga koolitee kulgeb bussiga, siis tuletame meelde kannatlikkuse vajalikkust-oodata rahulikult, kuni buss on ära sõitnud ning mööduvaid sõidukid kõik jälle vaateväljas.

Ja ehkki kalendrisuvi veel kestab, siis annavad üha pimedamaks muutuvad õhtud märku, et sügis on lähenemas ja koos sellega on nii suurtele kui ka väikestele kohustuslikuks aksessuaariks helkur.

Olgu tegu esimest korda aabitsa kätte saanud koolijütsiga või juba kooliuksi kulutanud õpilasega, siis kooliaasta alguses kipuvad mõtted pärast pikka suve ikka hajevil olema. Siinkohal tuletab politsei meelde, et tähelepanelik ümbritseva suhtes peab olema nii tänaval, koolis kui ka virtuaalkeskkonnas.

Internetiajastu ning sotsiaalmeedia kogub üha enam populaarsust ja erinevad ohud võivad ühtviisi varitseda nii suuri kui väikeseid. Politsei soovitab lapsevanematel rääkida lastega võimalikest ohtudest internetis ning hoida end kursis laste tegemistega internetis, olulisteks märksõnadeks siin on lapse ja vanema vaheline usaldus ja avatus. Kui aga juhtub, et laps on langenud küberkiusamise ohvriks, siis saab sellest alati teada anda meie veebikonstaablitele.

Usaldus ja avatus on olulised tegurid ka juhul, kui lapsel endal tekib kahtlusi, kuidas erinevates olukordades käituda. Lapsevanema ülesanne on selgitada lapsele, kuidas käituda nii, et mitte sattuda pahandustesse. Eksimuste puhul aga arutada need üheskoos läbi ning kehtestada mõlemale osapoolele sobivad kodu- ja ka koolireeglid.

Seadusrikkumiste puhul tuleb osata võtta vastu õiglane karistus, teha üheskoos lapsega arutades järeldused, kuidas käituda nii, et see ei korduks. Tuletame meelde, et alaealise puhul on seadusrikkumine ka alkoholi- või tubakatoodete tarbimine.

Politsei on kooliaasta alguseks valmis. Nii nagu varasematelgi aastatel, oleme ka tänavu kooliaasta alguses teedel ja tänavatel väljas suuremate jõududega, et liiklust rahustada. Korravalvurid ei ole aga abiks ainult liikluses, püüame olla abistajate ja toetajatena kõikjal, kus meid vajatakse.

Soovime kõigile meeleolukat aja elamusterohket kooliaega!

Jaana Toode

Valga politseijaoskonna piirkonnapolitseinik

 

Viimati uuendatud ( Kolmapäev, 17 August 2016 10:37 )  

23804482_1929222267104413_382333971_n.jpg

23846484_1929224067104233_1295488779_n.jpg

23804515_1929224063770900_118191886_n.jpg

17793077_1670217039671605_1893221525_n.jpg